ADVANCE

Tüyler & İnsan Sağlığı

Doğru Bilinen Yanlışlar
Bir yanlış inanış da evde hayvan besleniyorsa çocukların alerjiye duyarlı olacağı yönünde.Halbuki araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor.
Bu araştırmalara örnek olarak,Wisconsin Madison Üniversitesi doktorlarından James E. Gern; evcil hayvan ile birlikte büyüyen çocukların alerji ve astım risklerinin çok daha az olduğunu söylüyor.

Tüyler değil Hijyen ve Kontrol Eksikliği Kiste Sebep Olabilir

   Kedi ve köpek tüylerinin kiste sebep olduğu veya yutulduğu zaman vücudumuzda birikip biz insanları hasta ettiği inancından dolayı her yıl yüzbinlerce hayvan,özellikle hamile eş ve yeni çocuk sahibi
aileler tarafından hiç düşünülmeden sokaklara terk ediliyor.Ne yazık ki,düzenli sağlık kontrolü ve parazit taraması yapılan kedi ve köpeklerden insanlara bu tür bir rahatsızlığın geçmeyeceği,kistlerin yıkanmayan
meyve ve sebzelerden bile oluşabileceği burada asıl unutulan gerçektir.

Bu konuda en fazla karşılaşılan 5 yanlış inanış ve işin tıbbi yönüne bakalım

1-) Hayvan Tüyleri İnsanda Hidatik Kiste Sebep Olur

Hidatik kiste sebep olan kedi ve köpeklerin tüyleri değil,tüyler üzerinde bulunabilen ve "Echinococcus Granulosus" ve "Echinococcus Multilocularis" adı verilen bir tür parazittir aslında.Sağlıklı ve düzenli parazit kontrolü yapılan hayvanlarda bu hastalığa rastlanmaz.Bu yüzden hayvan sahiplerinin de bu hastalığa yakalanma ihtimali neredeyse sıfırdır.

2-) Hidaktik Kistler Tüylerden İnsanlara Geçer

"Hidaktik Kistler" birçok şekilde vücudunuza taşınabilirİyi yıkanmamış sebze veya meyve tüketimiyle hastalığa yakalanma ihtimaliniz,kediniz veya köpeğinizden dolayı bu hastalığa yakalanma olasılığınızdan kat kat daha fazladır.

3-) Hidaktik Kistler Genellikle Ölümcüldür ve Erken Teşhis Edilemezler

Kist Hidaktik teşhisi çeşitli görüntüleme yöntemleri ve serolojik testlerle yapılabilir.Erken teşhis edilmesi,kistin çok büyüyerek hayati öneme sahip organlara baskı yaparak fonksiyon kayıpları oluşturmasını veya kistin herhangi bir nedenle patlaması sonucu (kazalar veya alınan darbeler gibi) toksik etki oluşturmaması açısından önemlidir.Hidatik kistlerin tedavisi günümüzde cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir.

4-) Kedi Köpek Severken Yuttuğunuz Tüyler Midenizde Birikir

Evcil hayvanları severken tüy dahi yutmuş olsanız,bu tüyler mideden bağırsaklara geçerek dışarı atılır ve sizde herhangi bir sorun oluşturmaz.

5-) Tüyler Akciğerimize Kaçarak Bizi Hasta Eder

Sağlıklı bir insanda kedi veya köpek tüyünün akciğerlere kaçması mümkün değildir.Çünkü çektiğimiz hava sadece burun boşluğundan geçerken değil ayrıca soluk borumuzda da filtre edilmektedir.
Bu filtreleme özelliği o kadar kuvvetlidir ki birkaç mikrondan (mikron = 1 metrenin milyonda biri olan uzunluk birimi) daha büyük partiküllerin bile akciğerlerinize ulaşmasına izin vermez.
Soluk borunuza ulaşan herhangibir toz veya yabancı madde ise öksürük yoluyla vücudumuzdan dışarı atılır.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.