ADVANCE

Köpeklerde İdrar Yolu Hastalığına Yönelik İşaretler

1.İdrar süzme problemleri
İdrar kesesi iltihabı olarak bilinen sistit, idrar yaparken ağrı ve zorlanmaya neden olabilir. İdrar kesesi ve idrar yollarında oluşan taşlar tıkanmalara, ağrılı ve zor idrar yapmaya ya da hiç idrar yapamama gibi hayatı tehdit eden sağlık sorunlarına yol açabilir. İdrarın süzülmesindeki bozukluklar taş oluşumuna sebep olur.

2.Sık sık idrara çıkma durumları
İdrar yolu hastalığı olan köpekler sık sık idrara çıkma durumu gösterebilirler. Böyle bir durumda anormal miktarda idrar, az az sık sık idrar ya da idrara çıkıp hiç idrar yapamama gibi durumlar gösterebilirler. Bir köpeğin idrar yapması engellendiğinde idrar yoluyla vücuttan zehirli atık ürünlerden kurtulması mümkün olamayacaktır, bu durum hem çok can sıkıcı aynı zamanda çok tehlikelidir.

3.Ağrılı idrar yapma
İdrar yolu hastalıklarında oluşabilecek ağrıda, bazı köpekler ağrıyı yatıştırmak için genital bölgeyi yalayabilirler (ya da karın bölgesi). Bu ağrının çok şiddetli olduğunu da belirtir. İdrar yolu hastalığı olan köpekler normalden daha sinirli olabilirler.

4.Kanlı idrar yapma
İdrar yolu hastalığı olan köpeklerde kanlı veya renksiz idrar görmek çok karşılaşılan bir durumdur. Dişi köpekler erkeklere oranla daha çok idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanabilirler.

5.İç mekâna idrar yapma
Köpeğiniz evinize idrar yapıyorsa bu yukarda bahsettiğimiz sebeplerden kaynaklanabilir ancak her zaman tıbbi bir durumu göstermez. Yinede köpeğinizi takip etmelisiniz.

---- Köpeğim bu belirtilerin bir veya bir kaçını gösteriyor-şimdi ne yapmalıyım? -----

Köpeğiniz idrar yolu hastalığı belirtileri gösteriyor ya da yanlış bir şeyden şüpheleniyorsanız, ya da hiç idrar yapmadığını fark ettiyseniz en kısa zamanda veteriner hekiminizi ziyaret edin. Hekiminiz test için idrar örnekleri alacaktır. Bazı durumlarda kan testide gerekebilir. X- ışınları ve abdominal ultrasyon idrar yolu hastalıklarında sık sık kullanılan ve teşhisi kolaylaştıran yöntemlerdir.

Sevgili dostunuzda sağlıklı uzun günler geçirmenizi dileriz.

Diğer blog yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.